RECENZE - NOVÝ TRAILROC 270

Díky Martinovi z firmy Vavrys, jsem měl možnost otestovat tuhle horkou novinku několik měsíců před tím, než se dostala do prodeje. A jakej je první dojem?... a druhej? Mrkněte na recenzi ;) >>>

Historie konceptu TRAILROC
Koncepce TRAILROC byla jednou z nejůspěšnějších modelových řad značky INOV-8. Původně tato řada obsahovala 4 modely (150, 235, 245, 255). Na jednom konci stála ortodoxní barefoot bota s nulovým dropem a naprosto minimální ochranou chodidla (model 150) určená pro pár nadšenců, na druhém konci pohodlná bota s dropem 6 mm, která zažila spoustu horských maratonů včetně dlouhých a náročných ultratrailových závodů (model 255). Postupně z této nabídky vykrystalizovaly dva nejoblíbenější modely. Model Trailroc 245 - rychlá, lehká a agilní bota určená pro kratší tréninky a závody do 20km a model Trailroc 255 - bota s lepší ochranou chodidla a větší mírou tlumení, určená pro delší tréninky, horské maratony i dlouhé ultramaratony. A na tyto dva modey navazují novinky pro letošní rok, modely Trailroc 270 a Trailroc 285.

TRAILROC 270 
Model TRAILROC 270 je rychlá bota určená do tvrdého a kamenitého terénu, ideální volba pro trénink nebo závody do 20 km, výjimečně pak na tratě delší. Bota poskytuje chodidlu dostatek ochrany proti ostrým kamenům a nástrahám trati a zároveň nabízí vysokou míru propriocepce - jinými slovy, nechává chodidlo dobře “číst terén” a dává přesnou odezvu.  Kdo si pamatuje model Trailroc 245, ví co tím myslím. Svoje přednosti ukáže tahle bota hlavně při rychlejším a technickém seběhu, protože umožňuje jistý pohyb a zároveň se nemusíte obávat bolestivého došlapu při dopadu na ostrej kámen.

Jistější došlap a vylepšená ochrana
Model Trailroc 270 má také širší a stabilnější podrážku a to znamená jistější a bezpečnější došlap. Nový systém uchycení chodidla MetCradle+ navíc zajišťuje lepší spojení chodidla s botou. To je znát především při běhu v traverzu a při seběhu, kdy chodidlo nesklouzává do stran ani dopředu. Vylepšená je i ochrana špičky. Původní verze měla vpředu pouze tenký ochranný film a když jste nakopli kámen, výsledkem byl modrej palec a často i díra v botě. Nová verze má robustní gumovou špičku a nic podobného nehrozí. 

Odolnější a pevnější síťovina
Odolnější a pevnější je i svrchní materiál (síťovina) a bota je v přední části po obou stranách opatřená ochranou laminací. To přispívá k lepší stabilitě chodidla uvnitř boty a určitě bude mít i pozitivní vliv na životnost svršku. I když je svršek oproti předchozí verzi pevnější a odolnější, zůstává dostatečně prodyšný a dobře odvádí vlhkost.

Jak bota padne (FIT)
Drop, neboli rozdíl mezi patou a špičkou, je 4 mm a je téměř neznatelný. Tento paramter je vhodný spíš pro běžce s došlapem na střed chodidla a pomáhá k přirozenější technice běhu. Přední část je lehce užší než u modelu Race Ultra 270, ale věřím, že pohodlně pojme i širší typ chodidla. Pata je měkká a pohodlná, ale zároveň velmi dobře obepíná chodidlo a fixuje kotník. Na čem v INOV-8 opravdu zamakali je střední část v oblasti nártu. Nevím jestli je to kombinace použitých materiálů nebo střih, ale systém, který v INOV-8 pojmenovali MetCradle+ funguje výborně a vytváří perfektní spojení chodidla s “podvozkem” boty. Trailroc 270 je velice flexibilní bota s minimem švů a spojů a kdo to rád naostro, může v ní běžet i bez ponožek naboso ;)

Grip
Dezén neboli vzorek na podrážce, mají oba modely totožný. Stejně jako u minulé verze jsou zde použity 3 různé tvrdosti gumové směsi. Rozdíly v tvrdosti nejsou velké, ale faktem je, že boty sedí na kamenitém povrchu a asfatu skvěle za sucha i za mokra. Špunty jsou 4mm vysoké, což zaručuje slušnou trakci na travnatém povrchu nebo vlhké hlíně, ale jakmile po stráních potečou potoky a bude bláto po kotníky sáhnul bych po jiný botě. 

Skutečný nástupce RACE ULTRA 270
Hledali jste náhradu za oblíbenej model Race Ultra 270? Možná jste vyzkoušeli model TrailTalon 250 o kterém se tvrdilo, že RU270 nahradí. Na delších tratích a na kamenitém povrchu to ale asi nebylo úplně ono, co? Model Race Ultra 270 byla výjimečná, univerzální bota a když byla ukončena její výroba, spousta kamarádů a zákazníků si kupovalo několik párů do zásoby. Nový TRAILROC 270 má našlápnuto se týhle kultovce vyrovnat a mě osobně sedí dokonce ještě líp. Osobně bych jí doporučil na vzdálenosti do 30 km. Na delší závody a tréninky pak tlumenější variantu TRAILROC 285, který jsem měl možnost otestovat na Lavaredu - 100 km závodě v italských Dolomitech. 

PARAMETRY
Drop:  4 mm
Kopyto: Standard
Vnitřní stélka: 6 mm POWER FOOTBED
Hloubka vzorku: 4mm (výška špuntů)
Mezipodešev/tlumení: POWER FLOW+
Výška tlumení: pata 15.5mm / špička 11.5mm
Podešev-směs: TRI-C STICKY
Váha: 270 g / 9,5 oz

TRAILROC 270 můžete koupit v naší prodejně nebo na našem e-shopu >>>

Věřim, že budete stejně nadšený, jako já ;)

Michal

Provozováno na Provozováno na systému NetShops