»  Blog  »  Zimní testování

Zimní testování

INOV-8 Roclite ultra G 320
CRAFT Active Extreme X
INOV-8 Stormshell 
 

Je 28.1. a já jsem dostala možnost otestovat zimní běžeckou výbavu. Protože tyto věci beru vážně, nechtěla jsem testování podcenit. Rozhodla jsem se, že si splním jednu z mých dlouhodobých výzev a na jeden zátah přeběhnu Brdy. Profil trasy neměl být nijak náročný a 50 km mi přišlo jako slušná porce kilometrů na otestování zimní výbavy. Navíc v plánovaný den měly být -3 °C, takže pro tuto příležitost ideální podmínky.


ROCLITE ULTRA G 320

Roclite na steroidech – přezdívka, kterou se může pyšnit nový model Roclite Ultra G 320. Tato novinka je určena na delší vzdálenosti a nejen díky grafenové tlumící směsi G-FLY je extrémně pohodlná už při prvním nazutí v obchodě. 

Abych byla zcela upřímná, měla jsem trochu obavy, že Brdy pro testování takovéto boty nebudou úplně ideální lokalitou. Trasa totiž často vede po tvrdém asfaltu. Byla jsem ale velmi překvapená. Necítila jsem žádné nepříjemné vibrace od nárazů. G-FLY směs je krásně odtlumila a dopady na tvrdý asfalt tak nebyly nepříjemné. 

Terén byl však místy hodně technický a hlavně různorodý. Od zmíněného asfaltu po kameny, kořeny, mokré listí, sníh i bláto. Díky všestranné a spolehlivé podešvi, vysoké hustotě vzorku se 6 milimetrovými špunty rozloženými na velké kontaktní ploše si Ultra 320 poradily se vším skvěle. 

Dokonce mě mile překvapily ve chvíli, když jsem se propadla z ledu do kaluže. Měla jsem strach, že mi v mokrých botách bude zima. Voda z nich ale rychle zmizela a vůbec boty nenasákly. Nemusíte se tedy bát vzít je i do sněhu nebo vlhčího prostředí (kam jsou i mimo jiné určené), a to  navzdory tomu, že nemají GTX ochranu. 

 

U testování bot je pro mě jeden z nejdůležitějších faktorů jejich funkčnost v sebězích. Jsem velmi pomalá při šplhání do kopců a tuto ztrátu se snažím dohnat právě při běhu dolů. S Ultra 320 jsme si na sebe chvíli musely zvykat. Jakmile jsme spolu ale zdolaly už několikátý seběh, začala jsem jim věřit a mohla si dovolit i zrychlit. Při dopadu na kameny nebo kořeny jsem pevně a přesně došlápla. Bota nikam neujížděla a pokud tam zrovna nebyla ledová plocha, tak  jsem se ani nezklouzla. Což celkem ocenily mé kotníky, se kterými mívám poměrně problém. 

Když si botu vezmete do ruky zjistíte, že směs G-FLY není až tak měkká. Díky tomu je však bota při pohybu v technickém trailu velmi stabilní. O čemž jsem se sama přesvědčila. Stabilitu botám dodává také zbrusu nový svršek se stabilizačními výztuhami – termoplastická obsázka kolem celého obvodu boty.

Co bych si ale pro příště upravila, jsou tkaničky. Cítila bych se v botách o chlup stabilněji a jistěji, kdybych je měla zavázané až na poslední dírku. Přesně tu dírku, která je určena na lepší fixaci kotníku. Bohužel jsou tkaničky ale poměrně krátké, takže bych je musela mít hodně utažené a větší stažení boty mi už nebylo moc příjemné. 

Důležité je zmínit i střední šířku kopyta s širším tvarem přední části. Bota tak poskytuje potřebný prostor pro prsty a příčnou klenbu. Budete mít tedy pocit stability a ovladatelnosti s maximálním pohodlím. Součástí boty je i vložka bumerang, která vašemu chodidlu poskytne ještě větší pohodlí. Celkový fit boty je velmi příjemný. Vyzkoušela jsem si na nohu všechny modely Roclite, které máme v Trailpoint v nabídce. Už při prvním obutí jsem se právě v Roclite Ultra G 320 cítila nejvíc jako doma. 

Shrnutí:
Doposud jsem byla zvyklá běhat v terénu v poměrně tlumených botách. Bála jsem se, že tvrdší mezipodešev nebude při delších vzdálenostech až tak komfortní. Boty Roclite Ultra G 320 mě tedy v tomto směru velmi překvapily. I po 50 km byly velmi pohodlné. Měla jsem možnost je vyzkoušet na téměř všech možných površích a přesvědčila jsem se, že fungují skvěle jak v technickém terénu, tak i při přebězích po asfaltu. Kromě namrzlé silnice a ledových ploch, se kterými si poradí asi jen boty s hroty nebo nesmeky, obstály opravdu na výbornou. Tuto pohodlnou a stabilní botu ocení nejen běžci, ale i dálkoví trekaři. Bota je totiž určená i na turistiku. Pokud tedy preferujete lehčí trekovku místo pohorek, rozhodně neváhejte a tuto botu vyzkoušejte. Pořizovací cena je v porovnání s podobnými modely o něco vyšší,  nicméně odpovídá kvalitě a celkovému zpracování nového modelu. 

Parametry: 
Povrch / Použití: Trail, Lesní a polní cesty, Horský terén, Bláto, sníh a volný terén
Aktivita: Trailrunning, Ultra trail, Turistika / Trekking
Drop: 8mm
Tlumení: Maximální
DOMC: 4990 Kč

 

ROCLITE ULTRA G 320 vs. TRAILFLY ULTRA G 300 MAX

Z INOV-8 nabídky jsem měla možnost otestovat i TRAILFLY ULTRA 300 G MAX. Běžela jsem v nich například Krakonošovu 50. Můžu tady obě boty srovnat na stejné vzdálenosti, ale v jiných podmínkách (profil tratě, povrch, roční období/počasí).  

Stejně jako Roclite Ultra 320, tak i Trailfly Ultra 300 mají G-FLY tlumící pěnu obohacenou grafenem pro maximální odolnost a energetickou návratnost. Když si ale obujete Trailfly Ultra 300, budete se cítit více na obláčku. Tlumení a komfort jsou bezesporu klíčové a zároveň nejžádanější vlastnosti těchto běžeckých bot. Jsou tedy výrazně měkčí než Roclite Ultra 320. 

Klíčový rozdíl obou modelů vidím primárně v podešvi a v celkovém fitu. Vzorek Ultra 300 je více univerzálnější. Boty jsou tedy vhodné do smíšeného terénu a i delší vzdálenosti po asfaltu nebudou problém. Nejsou však vhodné do velkého bahna. Bahno se nalepí na podrážku a vytvoří se nepříjemná bačkora. Roclite Ultra 320 bych si ale naopak nebála vzít do jakéhokoliv techničtějšího terénu v horách. Vyzkoušela jsem je i v bahně, které se hned odlepilo a mohla jsem tak bez problému běžet dál. 

Jazyk bot může být pro někoho nepodstatný prvek, pro mě je však zásadní. U Trailfly Ultra 300 mi vadí jeho minimalistická varianta, kdy jazyk není polstrovaný. Preferuji spíše měkčí jazyk z plnějšího materiálu, který mají Roclite Ultra 320. 

Co se týká výběru právě závodu, Traifly Ultra 300 bych si vzala například na legendární Beskydskou 7 a pro Roclite Ultra 320 bych se rozhodla v případě ultramaratonu v Alpách.

 

CRAFT Active Extreme - 1. vrstva

Dlouho jsem nedala dopustit na značku Brubeck. První vrstvu jsem řešila tedy vždy kousky od tohoto výrobce. Když jsem dostala možnost otestovat triko a spodky Active Extreme od firmy Craft, byla jsem trochu skeptická. Celkový design výrobků mě zrovna moc neoslovil. Jenže někdy právě na první pohled ne až tak atraktivní věci mohou fungovat zcela nejlépe. Proto jsem Active Extreme dala šanci a výsledek mě velmi překvapil. 

Jak už název napovídá, jedná se o technicky propracované kousky určené pro intenzivní aktivity v chladnějším počasí – vhodné tedy do extrémních podmínek. Triko i spodky mám už nějaký čas doma. Testovala jsem je několikrát při delších i kratších bězích, na skialpech i na horských túrách. Překvapilo mě, jak velký tepelný komfort mi tato první vrstva poskytla. Může za to především exkluzivní materiál nabízející jedinečné spojení maximálního komfortu, unikátní prodyšnost a rychleschnoucí vlastnosti. Produkty jsou vyrobeny ze 40% polyesteru SeaQual, 39% polyester COOLMAX, 21% recyklovaný polyester. Speciální kanálková struktura vláken z vnější strany poskytuje výbornou termoregulaci. To platí i pro meshové panely v podpaží. 

 

Často při aktivitách měním tempo a intenzitu pohybu. Do kopce se zpotím a z kopce mi pak bývá zima. Tato spodní vrstva funguje ale tak, že i když se zapotíte,velmi rychle schne, čímž vás udržuje v komfortní teplotě po celou dobu pohybu. 

Aby ale tyto kousky fungovaly jak mají, musíte si zvolit správnou velikost. Často si zákazníci kupují spíše volnější velikosti, aby je to neobepínalo. Jenže právě to obepnutí způsobuje správnou funkčnost produktů. Normálně mám velikost S, ale u Active Extreme mám XS. Ergonomický střih navíc hezky padne a materiál je na dotek velmi příjemný. 

Na výrobku mi je také velmi sympatická částečná výroba ze SeaQual polyesterového vlákna, při jehož produkci byl použit zrecyklovaný plastový odpad vylovený z oceánu. Tímto směrem se začíná ubírat čím dál tím více značek, a já rozhodně tento ekologičtější přístup velmi kvituji. 

Shrnutí: 
Na běh jsem si oblékla spodky a triko Active Extreme X. Jako další vrstvu jsem zvolila už jen lehké kraťasy a bundu Stormshell. V -3 stupních mi bylo velmi příjemně a spodní vrstva mi poskytovala takový tepelný komfort, že jsem nepotřebovala žádný další kus oblečení navíc. Co se týká designu, osobně mám produkty v černé barvě. Nicméně se dělají i v barevném provedení, což dělá výrobky o něco atraktivnější. Pořizovací cena mi přijde naprosto odpovídající kvalitě výrobků. Active Extreme jsem si dokonce oblíbila tak, že jsem jím nahradila i můj oblíbený Brubeck. 

DOMC: Vršek: 1450 Kč, Spodky: 1490 Kč


INOV-8 STORMSHELL

Kvalitní běžecká bunda mi v mém sportovním šatníku už dlouho chyběla. Na

testování Stormshellky jsem tedy byla hodně zvědavá. Pro svoje vlastnosti ji ostatní recenze popisovaly jako jednu z nejlepších technických běžeckých bund. Často si ji i u nás v Trailpointu zákazníci kupovali do povinné výbavy na extrémní závody. 

V mrazivém počasí jsem zvyklá běhat jen v termo triku s lehkou větrovkou. V Brdech na mě čekaly -3 stupně a celkem pochmurné počasí. Místo větrovky jsem si vzala Stormshellku. Trochu jsem se bála, že mi v ní bude teplo. Přeci jen je její materiál výrazně pevnější a silnější oproti mé minimalistické větrovce, která má tak 2 gramy. Naštěstí mě místní podmínky brzy vyvedly z omylu. 

Když v mrazu střídáte běh s chůzí, k tomu se ještě chvílemi zastavujete na focení, tak není od věci mít na sobě kvalitní kusy oblečení. A tím tedy rozhodně bunda Stormshell je. 

Se svojí vahou 150 gramů si ani nevšimnete, že ji na sobě máte. Když ale pořádně zafouká, jste za ni více než vděčni. Bunda je vyrobena ze super jemného 2,5 vrstvého Pertex Shield + (100% polyamid + PU membrána). Vodní sloupec 20.000 HH s prodyšností 20.000 B-1 jsou už samy o sobě velmi solidní čísla. Jenže dokud to člověk nevyzkouší, tak to jsou stále jen čísla. Během přeběhu nepršelo, jen chvílemi padal sníh. Jsem sice ráda, že jsem nezmokla, ale zároveň jsem tak neměla možnost bundu vyzkoušet v dešti (Aktualizováno: již jsem bundu vyzkoušela v pořádné sněhové vánici v Západních Tatrách. Běžela jsem s ní hodinu a půl v opravdu špatných podmínkách, ale celou dobu mi bylo příjemně. Především mě potěšilo, že bunda vůbec neprofoukla a ve vysokohorských podmínkách tedy obstála na výbornou). Co se týká prodyšnosti, Stormeshellka splnila přesně to, v co jsem doufala. Poprvé v životě jsem při běhu neměla pod běžeckou vestičkou mokrý koláč od potu. Během téměř 6hodin střídavého běhu a chůze jsem byla po celou dobu v suchu a nemusela jsem se v průběhu převlékat.

Po Stormshellce jsem u nás v Trailpointu pokukovala už delší dobu. Celkový design a barevné varianty mi byly velmi sympatické. Co se mi ale na bundě líbí nejvíc, je její běžecký střih s prodlouženými zády a rukávy. V teple tedy nebudou jen vaše záda, ale i zadeček. Což ocení především ženy :-). 

  

V průběhu běhu se mi změnilo počasí a trochu přituhlo. Stačilo si nandat rolovací kapuci s multisměrovým stahováním, kšiltem a prostrčit rukavice očky na palce na rukávech. Tepelný komfort se tak opět výrazně zvedl. Jako velkou vychytávku beru cvoček pod bradou, který zabrání plandání bundy v případě, že ji budete chtít nosit částečně rozepnutou. Krk jsem měla po celou dobu hezky v teple a nepotřebovala jsem ani nákrčník. Design je navíc doplněn o reflexní prvky po celém obvodu bundy. A pokud vám bude teplo, můžete bundu jednoduše sbalit do její náprsní kapsy. 

  

Shrnutí:
Dlouho jsem nebyla z žádné věci tak nadšená, jako ze Stormeshellky. Pořizovací cena je sice vyšší, ale za ten naprostý komfort to vážně stojí. Bunda navíc svými parametry splňuje i požadavky povinné výbavy na mnohé závody, takže o její využití nebudete mít nouzi. Kromě běhání se často pohybuji i na horách, kde člověk může zažít opravdu extrémní výkyvy počasí. Kvalitní výbava je proto základ. Díky velmi pozitivní zkušenosti s touto bundou si ji nebudu váhat sbalit i na své další treky. 

Parametry produktu:
Aktivita: Trailrunning, Ultra trail, Turistika / Trekking, Hiking / Fastpacking
Typ membrány: Pertex Shield ®, 2,5 vrstvy
Voděodolnost (mm): 16.000-20.000 mm
Prodyšnost (g/m2): 20.000 g/m2
Hmotnost: 150g
DOMC: 5290 Kč

 

ZÁVĚR

Co jsem testovala:
INOV-8 ROCLITE ULTRA G 320 W Teal/mint
CRAFT W Triko Active Extreme X LS
CRAFT W Spodky Active Extreme X Black
INOV-8 STORMSHELL FZ W Teal

Součástí mé výbavy byl také 12l batůžek Salomon ADV Skin, ve kterém jsem měla náhradní triko, vlastní občerstvovačku a power banku. Celkově jsem měla s sebou 2,5 litru body – 2 salomon lahve + zimní hydrovak. Také bych se neobešla bez rukavic a teplé čelenky od INOV-8.

Čím více věcí testuji, tím se stále utvrzuji v tom, že je lepší mít méně oblečení, ale za to kvalitní. Stačí vám pár kvalitních kousků, na které se ale můžete na 100 % spolehnout. 

 

 

Provozováno na Provozováno na systému NetShops
Cookies Cookies
Potřebujeme Váš souhlas k využití jednotlivých dat, aby Vám mimo jiné mohli ukazovat informace týkající se Vašich zájmů. Souhlas udělíte kliknutím na políčko „OK“.
Souhlas můžete odmítnout zde.
Zde máte možnost přizpůsobit soubory cookie podle kategorií, v souladu s vlastními preferencemi.
Technické cookies
Zobrazit více
Reklamní cookies
Zobrazit více
Analytické cookies
Zobrazit více
Personalizované soubory cookie
Zobrazit více