JAK SE OBOUT DO EXTRÉMU

Běh v extrémních podmínkách. Pod tímhle pojmem si můžeš představit spoustu věcí. Pro mě,  šviháka z Prahy je 20cm sněhu, ledovka a vánice extrém,  pro borce z Valašska co běhaj na Lysou v tréninku jsou to běžné závodní podmínky. Naše další přednáška bude o tom, jak vybrat botu na závod nebo trénink při kterém dochází k extrémní zátěži materiálu, pohybového aparátu ale i psychiky. 

Já osobně jsem v loni v zimě “objevil" hřebové boty a bez nadsázky mi to otevřelo dveře do nový dimenze. Abyste mohli najít takovou botu, která vám perfektně padne, rozšířili jsme naši nabídku od značek INOV-8, Salomon, Salming a Vivobarefoot také nově o značku ICEBUG.

Cílem této přednášky není poskytnout definitivní přehled toho která bota je nejlepší na ten ktereý konkrétní závod, ale spíš otevřená a odborná diskuze, která vám pomůže orientovat se při výběru tak, aby bota vyhovovala právě vašim požadavkum a představám. A je jedno jestli to bude na každodenní trénink nebo pro nejdůležitější závod sezony. 

Proto jsem rád a vážím si toho, že na náš další “mejdan” přijali pozvání špičkoví atleti, kteří se s vámi o své zkušenosti rádi podělí.

Michael Dobiáš

Kdy stačí guma a kdy už je to nahřebíky? Tohle bude zajímavá diskuze.
 

Termín a místo konání

Termín: 7. 11. 2018 od 19:30
Místo: Běžecký obchod Trailpoint
Kapacita: 25 osob (rezervuj si místo)
Vzhledem k omezenému prostoru v našem obchodě je nutné si rezervovat místo ZDE >>>

Přednášku můžete vidět ze záznamu 

Přednášející a hosté

Zuzana Kocumová - mistryně světa v překážkovém běhu (OCR - Spartan Race)
Petr Vinický - ředitel asociace OCR
Richard Hynek - Icebugrunning CZ
Šimon Cipro - mistr evropy Canicrossu
Martin Kopřiva - Trailpoint
Petr Daniš - Swimruntour.cz

Další hosté
Martin Šálek - Icebugrunning CZ
Martin Marek - INOV-8 CZ
Petr Culka - Salming CZ

Témata a disciplíny o kterých se budeme bavit

OCR - Překážkové závody
Voda, bahno, ostnatý dráty, mokrý prkna - obliba závodů jako Spartan, Predátor, Gladiátor nebo Bahňák rok od roku roste. Pro někoho se překážkové závody staly hlavní disciplínou, někdo je bere jen jako zpestření a doplněk tréninku. Jedno maj ale tyhle závody společný, pokud se na trati nechceš zbytečně trápit,  je potřeba boty správně zvolit a dobře vyzkoušet.

Swimrun
Běž - plav - opakuj - tahle běžecká disciplína k nám přichází ze Skandinávie a ve své originální formě se zrodilave ve Švédsku. První závod s názvem ÖTILLÖ , v překladu “z ostrova na ostrov” se konal v roce 2006. Závodí se ve dvojicích, plavat se může (někdy i musí) v neoprenu, povolené jsou plavecké packy a piškot. Původní ÖTILLÖ měří okolo 75km, z čehož je asi 10km plavecká část a 65km trail running. V Čechách se závodí na kratších tratích, většinou okolo 20km a nejlepší příležitostí jak si tuhle novinku vyzkoušet je v rámci seriálu Swimruntour.cz 

Canicross a agility
Tohle jsou samozřejmě dvě úplně jiné disciplíny, ale společné mají to, že se závodí s čtyřnohým parťákem. Při canicrossudochází k extrémnímu zatížení pohybového aparátu a můžete se pohybovat (více či méně dobrovolně) v tzv. nadmaximální rychlosti. Proto je velice důležité perfektní spojení chodidla s botou a jejím “podvozkem”, dobrá stabilita a v neposlední řadě grip, neboli záběr v terénu.
V případě závodů agility zase dochází k rychlé změně směru a protože se často běhá na trávě, jsou ideální boty s agresivním vzorkem a vyšším dezénem.

Zimní extrémní závody (a trénink)
Sníh, zmrazky, námraza, ledovka - při těchto podmínkách už nejde jen o rychlost při závodě, ale důležitý je také komfort a bezpečnost. V některých případech jsou skvělou volbou kvalitní nesmeky, ale pro závody typu LH24, kdy se v extrémních podmínkách můžete pohybovat 24 (i více) hodin, jsou hřebové boty jasná výhody.

Orientační běh
Ne, nezapomněli jsme na orienťák, ale protože je to téma tak obsáhlé a zajímavé, budeme se mu věnovat v samostatném díle v některém z příštích workshopů a přednášek. 

Parametry, pro výběr boty do extrému

 • nenasákavost - minimální množství materiálů, které “drží” vodu a po namočení přidávají botě na váze
   
 • dobrý odvod vody - když se bota namočí, voda by měla rychle vytéct ven
   
 • kvalitní směs gumy - měkčí směs má většinou lepší přilnavost na mokrém a kluzkém podkladu
   
 • agresivní vzorek - s blátem se na OCR závodech setkáte skoro vždycky, proto je agresivní a správně tvarovaný vzorek podrážky nutností
   
 • hřeby - ocelové (karbidové) hřeby integrované v podrážce jsou na některých závodech povolené, jinde výslovně zakázané.  Na některých typech překážek poskytují podstatnou výhodu. Běh po zledovatělém a namrzlém povrchu je v hřebových botách mnohem jistější a bezpečnější. Za určitých podmínek mohou hřeby nahradit tzv. nesmeky. 
   
 • šířka kopyta - velmi zjednodušeně se dá říct, že čím bude závod kratší, tím užší botu budete vybírat. Užší bota poskytuje lepší spojení s chodidlem, často ale na úkor pohodlí. Širší bota naopak může být lepší volbou pro delší závody a trénink. Konkrétní volba ale záleží na typu a tvaru chodidla.

 

Mrkněte se na aktuální nabídku značek ICEBUG a INOV-8


 

 

Provozováno na Provozováno na systému NetShops